Szczepienia przeciw grypie – jak wyglądają?
Szczepienia obowiązkowe są niejako narzucone przez państwo. To oznacza, że powinno im być poddane każde dziecko, a jeśli rodzic nie dopełni tego obowiązku, to będzie musiał się liczyć z różnymi konsekwencjami, również tymi finansowymi. Inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o szczepienia zalecane. Tutaj możemy zaszczepić dziecko, ale nie musimy. Co więcej, takie szczepienia niejednokrotnie odnoszą się również do dorosłych, jeśli tylko chcą oni zmniejszyć ryzyko występowania jakichś chorób. Bardzo często dorosłym zalecane są szczepienia przeciwko grypie, która każdego roku w okresie jesienno-zimowym stanowi spore zagrożenie, niejednokrotnie zakończone śmiercią pacjenta.
Należy je powtarzać
Przede wszystkim jeśli interesujemy się szczepieniami przeciwko grypie, to powinniśmy wiedzieć, że należy je powtarzać i to najlepiej co roku. To dlatego, że wirus grypy cały czas się zmienia i tak naprawdę szczepienie przyjęte w zeszłym roku może nie być już odpowiednie, przez co nie będzie nas ono chroniło przed zachorowaniem, tak jak powinno. Warto również wiedzieć, że nawet po przyjęciu szczepienia przeciwko grypie, może się okazać, że na nią zachorowaliśmy. Jednak w takim przypadku choroba będzie miała łagodniejszy przebieg, a co się z tym wiąże, będzie istniało również mniejsze prawdopodobieństwo, że dojdzie do poważnych powikłań, które mogłyby zagrażać naszemu życiu. Może być ona podawana od 6 miesiąca życia, a więc tak naprawdę przeciwko grypie może się zaszczepić praktycznie każdy. Im więcej osób zaszczepionych, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia epidemii.
Specjalne grupy
Oczywiście przeciwko grypie może zaszczepić się każdy, kto tylko podejmie taką decyzję. Warto jednak dopilnować, aby szczególnie zaszczepiły się osoby, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Czyli ci wszyscy, którzy przebywają w dużych skupiskach takich jak chociażby szkoły czy internaty, jak również ci, którzy mogą mieć częsty kontakt z chorymi na grypę, jak pracownicy szpitali czy przychodni. Dodatkowo trzeba podkreślić, że szczepić powinny się również osoby starsze, ponieważ one z racji wieku mają już słabszy układ odpornościowy, a co się z tym wiąże, również bardziej podatne są na zachorowanie na grypę. Warto wiedzieć, że szczepionka przeciwko grypie jest całkowicie bezpieczna. Wywołuje niewielkie powikłania, które szybko znikają i nie pozostawiają w organizmie trwałych śladów, a jednocześnie chroni przed groźnymi powikłaniami, jakie mogą się pojawić podczas grypy i które mogą nawet spowodować śmierć pacjenta.