Szczepienia obowiązkowe – czym są?
Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że w naszym kraju istnieją dwa kalendarze szczepień. Jeden zawiera te obowiązkowe, którym musi być poddane każde dziecko i drugi, w którym są te zalecane przez lekarzy, ale jednocześnie nie muszą być one wykonywane. To oznacza, że rodzice jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie, powinni się dokładnie zastanowić, czy będą korzystali tylko ze szczepień obowiązkowych, czy może wykonają także niektóre z tych zalecanych. To ważne, ponieważ niektóre z nich można zrobić tylko w pierwszych tygodniach życia dziecka, później już nie będzie można z nich skorzystać.
Jakie są w obowiązkowych?
Jeżeli zastanawiamy się, jakie szczepienia zaliczają się do szczepień obowiązkowych, to warto wiedzieć, że w ich skład wchodzi to na: gruźlicę, różyczkę, odrę, błonicę, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu B czy polio. Są to niektóre szczepienia, które podawane są dziecku od pierwszej doby życia, aż do skończenia przez nie 19 lat.
Bardzo ważne jest tutaj to, żeby dokładnie były pilnowane terminy szczepień i odstępy pomiędzy poszczególnymi dawkami, bo tylko wtedy możemy mieć pewność, że nasze dziecko we właściwy sposób będzie chronione przed tymi chorobami. Niektóre z nich podawane są tylko w jednej dawce, w przypadku innych tych dawek jest kilka, a to oznacza, że naprawdę dokładnie powinniśmy tego wszystkiego pilnować, aby mieć pewność, że niczego ważnego nie przeoczymy.
Czy ktoś ich może nie przyjąć?
Interesuje nas to, czy ktoś może nie otrzymywać takich szczepień obowiązkowych? Oczywiście, że tak. Zdarzają się różnego rodzaju przeciwwskazania medyczne, gdy ktoś np. ma bardzo mocno obniżoną odporność albo podczas porodu doszło do ciężkich powikłań. W niektórych przypadkach szczepienia po prostu są odraczane na późniejszy czas, gdy już będzie wiadomo, że organizm jest dostatecznie silny i sobie z nimi poradzi.
W innych może się okazać, że taka osoba już w ogóle nie będzie szczepiona. Dlatego tak ważne jest to, żeby wszyscy którzy mogą, przyjmowali szczepienia obowiązkowe. Oni wówczas chronią przed chorobami nie tylko siebie, ale również te osoby, które tych szczepień nie mogły przyjąć. To dlatego, że im więcej zaszczepionych osób, tym mniejsze prawdopodobieństwo występowania jakiejś choroby, a już tym bardziej wystąpienia epidemii. Warto wiedzieć co wchodzi w skład szczepień obowiązkowych i poczytać o nich w różnych źródłach. Im więcej będziemy wiedzieli na ich temat, tym z pewnością mniej będziemy się ich obawiali i chętniej będziemy je stosowali.