Szczepienia – dlaczego warto robić?

Szczepienia – dlaczego warto robić?

Na temat szczepień narosło wiele negatywnych mitów, które przyczyniły się do tego, że wielu rodziców przestało to robić, w efekcie czego coraz częściej wracają do nas choroby, które jeszcze kilka lat temu się nie pojawiały. Dlatego warto dołożyć wszelkich sił, aby na nowo mówić o szczepieniach prawdę, tak aby jak największa ilość społeczeństwa była szczepiona. Wówczas chronione będą nie tylko te osoby, które były szczepione, ale również te, które ze względów medycznych, nie mogły się poddać takiemu szczepieniu.

Co o nich wiemy?

Przede wszystkim należy podkreślać, że szczepienia to najskuteczniejszy sposób na ochronę przed wieloma różnymi chorobami. Są one specjalnie opracowane, a więc jednocześnie bardzo bezpieczne, dzięki czemu bardzo rzadko dochodzi do groźnych powikłań. W większości przypadków kończy się na delikatnym stanie podgorączkowym, niepokoju dziecka, obrzęku w miejscu wkłucia, a więc na takich objawach, które szybko znikają samoistnie i nie stanowią żadnego zagrożenia.

Z drugiej strony podczas wielu chorób może dojść do groźnych powikłań, które nie tylko mogą zagrażać zdrowiu pacjenta, ale także jego życiu: sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśnia sercowego czy odwodnienie. Żeby takie szczepienia mogły zadziałać w prawidłowy sposób, muszą być one podane w określonym czasie i w odpowiedniej ilości dawek, dlatego właśnie, tak ważne jest to, aby jak najwięcej się o nich dowiedzieć. Wówczas będziemy mieli pewność, że nic ważnego nie przeoczyliśmy i faktycznie będziemy w stanie dopilnować tych terminów.

Dopuszcza lekarz

Zanim zostaniemy poddani szczepieniu, najpierw musi nas zbadać lekarz. To dlatego, że w niektórych szczepieniach musi on mieć pewność, że jesteśmy całkowicie zdrowi, bo nawet lekka infekcja będzie nas wykluczała z choroby. Przy innych szczepionkach, delikatny katar nie będzie żadnym przeciwwskazaniem, ale jednocześnie będziemy musieli zrezygnować ze szczepienia, jeśli będzie mu towarzyszył kaszel albo wysoka gorączka.

Dlatego też, tak ważne jest to, aby przed podaniem szczepienia obejrzał nas lekarz. Jemu również powinniśmy powiedzieć o jakichkolwiek powikłaniach, które pojawiły się przy wcześniejszym szczepieniu. Dzięki temu będzie mógł ocenić, czy wszystko przebiegło dokładnie tak jak powinno.

Szczepienie w wielu przypadkach może uratować nie tylko zdrowie, ale i życie. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy dokładnie się z nimi zapoznali i bez obaw się im poddawali. Tym bardziej jeśli mamy małe dziecko i powinniśmy je zaszczepić.

www.msknet.pl