Profilaktyka w badaniach układu krążenia
Aby zachować sprawny układ krążenia, warto dbać o siebie, prowadząc zdrowy tryb życia. Dobrze jest również pamiętać o badaniach profilaktycznych, które pomagają wykrywać choroby jeszcze zanim się rozwiną. Czasami jednak organizm wysyła nam także znaki ostrzegawcze, na które należy zwrócić uwagę.
Osoba, która ma problemy z układem krążenia, może mieć biało-żółtawy kolor skóry, zwłaszcza w okolicy twarzy i szyi. Stanowi to dokładne przeciwieństwo tego, co nazywamy zdrową, rumianą cerą. W niektórych przypadkach żyły na rękach i nogach mogą stać się wyraźnie widoczne przez skórę.
O słabym krążeniu mogą świadczyć także zimne stopy i dłonie. Dowodem problemów z układem krwionośnych może być też słaba kondycja, czyli sytuacja, w której biegnięcie dłużej niż 2-3 minuty spokojnym tempem przekracza nasze możliwości. Przy wysiłku fizycznym często pojawiają się też bóle w okolicy serca.
Istnieje też wiele nietypowych objawów, których często nie wiążemy z chorobą serca, której w rzeczywistości mogą być objawem. Osoby z chorym sercem stają się nerwowe, ciągle niezadowolone. Niejednokrotnie mają także problemy z koncentracją i osłabieniem pamięci.
Warto wiedzieć, że problemy z układem krążenia mogą powodować też zmarszczki na twarzy i szyi oraz słabe włosy.