Jakie szczepienia po roku dziecko powinno przyjąć?

Jakie szczepienia po roku dziecko powinno przyjąć?

Jeżeli jesteśmy rodzicem, to z pewnością zdajemy sobie sprawę z istnienia czegoś takiego, jak kalendarz szczepień obowiązkowych w naszym kraju. To właśnie w tym miejscu będziemy mieli zebrane w jedno wszystkie szczepienia, jakim musi być poddane nasze dziecko, z informacją ile dawek konkretnej szczepionki powinno przyjąć, jak również z adnotacją, w jakim okresie powinno je otrzymywać. To właśnie do nas rodziców będzie należało pilnowanie, aby dziecko przyjęło wszystkie niezbędne dawki i co więcej, żeby odbyło się to w odpowiednim, ściśle wyznaczonym czasie.

Dlatego też warto się dokładnie zapoznać z tym kalendarzem, a jeszcze lepiej, przyczepić go sobie gdzieś na widoku, aby o nim nie zapomnieć.

Co po roku?

Pierwsze miesiące życia dziecka są najbardziej intensywne jeśli chodzi o ilość i częstotliwość przyjmowania różnego rodzaju szczepień. To właśnie wtedy należy być czujnym, aby wszystko odbywało się w wyznaczonym czasie, ponieważ między niektórymi dawkami trzeba utrzymywać 4 – 6 tygodniowe odstępy.

Jeśli więc interesuje nas to, jak będą się przedstawiały szczepienia naszego dziecka, kiedy już ukończy rok, to warto wiedzieć, że w 13 – 14 miesiącu życia powinno ono otrzymać szczepienie przeciwko pneumokokom. Będzie to już kolejna, 3 dawka dzięki czemu zyskamy pewność, że organizm naszego dziecka jest dobrze chroniony. Poza tym otrzyma ono pierwszą dawkę szczepienia MMR, które ma je chronić przed występowaniem takich chorób jak: odra, świnka i różyczka.

Po tych szczepieniach będzie chwila oddechu, ponieważ kolejne dziecko powinno otrzymać w okolicach 16 – 18 miesiąca życia. Będzie to kolejne szczepienie chroniące przed błonicą, tężcem i krztuścem, jak również kolejne mające chronić przed HiB i polio.

To jednak nie wszystko

Pamiętać jednak musimy, że szczepienia obowiązkowe obejmują dzieci do 19 roku życia.

To oznacza, że w wieku 6 lat otrzymać muszą one kolejną dawkę przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, jak i przeciwko polio. W 10 roku życia podana będzie kolejna dawka MMR na świnkę, odrę i różyczkę. Natomiast w wieku 14 i 19 lat podane zostaną ostatnie dawki na błonicę i tężec.

W ten sposób dziecko zakończy przyjmowanie szczepień obowiązkowych. Oczywiście niektóre z nich powinny być podawane dla przypomnienia w wieku dorosłym, jednak wówczas będą to szczepienia zalecane i będzie to już indywidualna decyzja, czy poddać się takiemu szczepieniu, czy jednak nie. Warto wiedzieć jakie szczepienia bezpośrednio po roczku i później, będzie musiało przyjąć jeszcze nasze dziecko.

Wówczas będzie istniała szansa, że niczego nie pominiemy.

jąkanie terapia