Jak przedstawia się temat: szczepienia a katar
Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. Dlatego też nie powinno nikogo dziwić, że martwią się wieloma rzeczami, a jeśli coś wzbudza ich wątpliwości, to raczej do danego zagadnienia podchodzą z rezerwą i obawą. Dlatego też, tak ważne jest to, aby rodzice mieli jak największą wiedzę na temat szczepień, bo wówczas łatwiej będzie ich przekonać do tego, aby te szczepienia robili, bo mogą one uratować zdrowie albo nawet i życie dziecka. To też oznacza, że lekarze powinni być gotowi, aby odpowiadać na różne pytania rodziców, zwłaszcza takie, które mają rozwiewać ich wątpliwości.
Czego się obawiają?
Czasami rodzice zastanawiają się, czy szczepionki nie są zbyt obciążające dla organizmu dziecka, a im młodsze ono jest, tym te obawy są większe.
To też powoduje, że czasami rodzice robią wszystko co w ich mocy, aby te szczepienia opóźnić. Nic więc dziwnego, że ich strach jeszcze dodatkowo wzrasta, kiedy okazuje się, że u dziecka pojawia się katar, a ono za kilka dni ma przyjąć kolejną dawkę szczepień. Warto wówczas wytłumaczyć rodzicom, że decyzję odnośnie tego, czy dziecko będzie szczepione czy nie, podejmuje lekarz po wcześniejszym dokładnym zbadaniu dziecka. Jeśli się okaże, że wraz z katarem, dziecko ma kaszel, temperaturę, albo coś innego zaniepokoi lekarza podczas badania, bo będzie sugerowało początek poważniejszej infekcji, to może on wówczas zdecydować o przesunięciu takiego szczepienia i wykonaniu go w innym terminie. Jeśli się jednak okaże, że mamy tutaj do czynienia z delikatną infekcją i praktycznie poza katarem nie ma innych objawów choroby, to może się okazać, że lekarz zezwoli na wykonanie szczepienia, a my nie będziemy musieli się niczym martwić, bo dziecko będzie w bezpiecznych rękach.
Są różne przeciwwskazania
Warto też poznać to zagadnienie bliżej, tak aby wiedzieć, kiedy lekarz może odmówić wykonania danego szczepienia i przesunąć je na późniejszy czas. Jeśli nasze dziecko dopiero co chorowało i przyjmowało antybiotyk, to będzie można je zaszczepić nie wcześniej niż 2 tygodnie od momentu zaprzestania przyjmowania leków. Wówczas organizm będzie miał czas na regenerację i odbudowanie odporności. Oczywiście przeciwwskazaniem dla szczepienia będzie również reakcja alergiczna na jakiś składnik szczepionki, która mogła się pojawić po podaniu wcześniejszej dawki. Jednak wysokie temperatury panujące na dworze, już takim przeciwwskazaniem nie będą.
Przed szczepieniem lekarz dokładnie bada każde dziecko i decyduje, czy może być ono szczepione. Jeśli to lekka infekcja i tylko katar, to nie będzie powodu, aby odsuwać szczepienie na późniejszy czas.