Czy na szczepienia kalendarz jest proponowany?

Czy na szczepienia kalendarz jest proponowany?

Zazwyczaj żeby szczepienia mogły zadziałać tak jak powinny, muszą być one podawane w odpowiednim czasie. To oznacza, że jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko robimy tak jak należy, to musimy się dokładnie zapoznać z przygotowanym i systematycznie aktualizowanym kalendarzem szczepień. Najlepiej zrobimy, jeśli poznamy ten obowiązkowy i zalecany, bo wówczas będziemy mieli pewność, że nasze dziecko będzie mogło być zaszczepione na wszystko, co najbardziej nas zainteresuje i co będzie stanowiło dla niego największe zagrożenie. Oczywiście z kalendarza obowiązkowego musi przyjąć wszystkie szczepienia, ale z zalecanego już sami będziemy wybierać poszczególne propozycje.

Najwięcej na samym początku

Jeżeli przyjrzymy się temu, co zapisane jest w kalendarzu szczepień obowiązkowych, to szybko się przekonamy, że największą ilość szczepień dziecko otrzymuje w pierwszych miesiącach życia. Zaczyna się już od pierwszej doby, kiedy to szczepione jest przeciwko gruźlicy i wzw typu B. Później co 4 – 6 tygodni niektóre z tych szczepień są podawane w formie dawki przypominającej, ale dochodzą również kolejne. Dopiero po ukończeniu przez dziecko 1,5 roku całość zaczyna się uspokajać i wówczas dziecko przyjmuje tych szczepień mniej i rzadziej, zazwyczaj raz na kilka lat.

Trzeba tutaj również powiedzieć, że kalendarz szczepień obowiązkowych dotyczy wszystkich do ukończenia 19 roku życia, bo wówczas jest ostatnie szczepienie, które musi się odbyć. Co prawda w przypadku niektórych chorób, takie szczepienia powinny być ponawiane co kilka lat, jednak nie ma już tutaj przymusu i każdy jako dorosły, sam decyduje czy chce się takim szczepieniom poddawać czy nie.

Zalecanych jest mniej

Warto sobie również zdawać sprawę z tego, że w kalendarzu szczepień zalecanych tych propozycji jest mniej i zazwyczaj są one również rzadziej podawane. Nie mniej warto im się dokładnie przyjrzeć, bo w wielu przypadkach może się okazać, że decydując się na takie szczepienia, będziemy mogli zaoszczędzić dziecku sporo bólu i stresu, zresztą sobie także. Wśród szczepień zalecanych znajdują się te, które mają chronić przed: rotawirusami, meningokokami czy wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Dlatego też, warto się dokładnie zastanowić czy nie powinniśmy skorzystać z takich szczepień. Warto znać obydwa kalendarze szczepień. Co prawda musimy się poddać temu obowiązkowemu, ale wówczas warto wiedzieć, kiedy powinny być zrobione poszczególne szczepienia.

Za to warto zobaczyć, czy nie powinniśmy wybrać również czegoś z tych szczepień, które są zalecane.

sterylizacja parowa