Czy interesują nas szczepionki na meningokoki?

Czy interesują nas szczepionki na meningokoki?

Chociaż nie wszystkie szczepienia ujęte są w kalendarzu szczepień obowiązkowych, to warto wiedzieć, że im również powinniśmy się przyjrzeć. To dlatego, że w kalendarzu szczepień zalecanych, znajdują się propozycje na szczepienia przeciwko chorobom, które co prawda występować mogą stosunkowo rzadko, ale jednocześnie rozwijają się bardzo szybko i naprawdę często mogą prowadzić do śmierci pacjenta. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy się dowiedzieli, dlaczego warto się zgodzić na szczepienia przeciwko meningokokom. Zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci, które chodzą do żłobka albo przedszkola i znajdują się w grupie szczególnego ryzyka.

Jakie jest zagrożenie?

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że meningokoki przenoszone są drogą kropelkową. To oznacza, że wystarczy, aby chory kichnął albo zakaszlał i już będzie zarażał inne osoby ze swojego otoczenia. Dlatego właśnie tak często choroba wywołana przez tego wirusa, pojawia się wśród dzieci przedszkolnych. Nie dość, że mają one mniejszą odporność, to jeszcze nie zawsze w odpowiedni i dostateczny sposób dbają o higienę, a przebywając w zamkniętym skupisku z łatwością przenoszą zarazki między sobą.

Co gorsza, choroby wywołane przez meningokoki rozwijają się błyskawicznie, a to oznacza, że nawet w ciągu doby stan chorego może się pogorszyć tak bardzo, że konieczna będzie hospitalizacja. Niestety, dość często mimo specjalistycznej pomocy dochodzi do zgonów, dlatego też warto pomyśleć o szczepieniach na meningokoki, które mogą nas ochronić przed tego typu doświadczeniem. Tym bardziej, że wielu chorych nawet jeśli unika śmierci, to do końca życia walczy z ciężkimi powikłaniami wywołanymi przez tą chorobę.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Oczywiście najbardziej narażoną grupą są małe dzieci, jednak musimy wiedzieć, że dość często występuje ona również wśród młodzieży do 21 roku życia. To dlatego, że często przebywają w dużych skupiskach, ale też niejednokrotnie całują się z różnymi osobami, co zwiększa ryzyko wystąpienia choroby. Przeciwko meningokokom powinny się zaszczepić również te osoby, które żyją w dużych skupiskach, jak na przykład żołnierze w koszarach, bo wśród nich też dość łatwo może dochodzić do zarażenia wirusem, a wówczas nie będzie trudno doprowadzić do sytuacji, w której dojdzie do zagrożenia życia. Warto wiedzieć jak to jest z tymi szczepieniami na meningokoki. Dzięki nim możemy uniknąć choroby, która może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsy.

Co więcej, choroby te zazwyczaj rozwijają się błyskawicznie.

autoklaw parowy