Zastrzyk hormonalny jako metoda antykoncepcji

Najpowszechniejszą metodą antykoncepcji hormonalnej są tabletki antykoncepcyjne. Jednak coraz większą popularnością cieszą się także zastrzyki hormonalne. Jest to nowoczesna metoda zapobiegania ciąży i wciąż niewiele kobiet o nich wie, dlatego przedstawiamy sposób ich działania.

Główną zaletą zastrzyku jest fakt, że nie trzeba już pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletki antykoncepcyjnej, ponieważ jego działanie jest długotrwałe. Stosuje się go raz na 3 miesiące i można cieszyć się stosunkami, bez ryzyka zajścia w ciążę. Skuteczność zastrzyków hormonalnych jest niezwykle wysoka, porównywalna do tabletek antykoncepcyjnych.

Zastrzyk hormonalny zawiera gestagen i jeden mililitr tego hormonu zaaplikowany domięśniowo wystarczy, aby zahamować płodność na 3 miesiące. Tak jak inne metody antykoncepcji hormonalnej, działa zagęszczająco na śluz i blokuje drogę plemnikom oraz zatrzymuje jajeczkowanie. Zastrzyk musi nastąpić w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu miesiączkowego.

Jest to metoda idealna dla kobiet, które cenią sobie komfort i wygodę, ale zapominają o przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. To także dobre rozwiązanie dla kobiet karmiących piersią, ponieważ zastrzyk nie zawiera estrogenu, który hamuje laktację. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli planowane jest dziecko w niedalekiej przyszłości, powrót do płodności po odstawieniu zastrzyków hormonalnych może trwać nawet 1 rok, ponieważ niewielkie ilości substancji utrzymują się w tkankach.

www.biegdlapokoju.pl