Wózek elektryczny – jak wybrać?

Wózki inwalidzkie elektryczne stały się w ostatnich latach bardzo popularne, i jawią się jako bardzo ciekawa alternatywa dla wózków ręcznych. Te co prawda są tańsze i znacznie mniejszych gabarytów, co ma znaczenie na przykład przy przewozie wózka, natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że wózek elektryczny także ma szereg zalet. Szczególnie poleca się je osobom, które nie mają po prostu sił, aby samodzielnie poruszać się wózkiem ręcznym.

Wszak sterowanie w takim wózku elektrycznym to prosty w obsłudze joystick lub specjalny panel sterowania. W związku z tym, wózek elektryczny to znakomita opcja dla seniorów lub dla osób niepełnosprawnych, którzy nie radzą sobie z pokonywaniem nawet małych dystansów i często brakuje im siły. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na tego typu sprzęt, tym bardziej, że dziś w wózkach stosuje się różnego rodzaju technologie, dzięki którym są to bardzo nowoczesne sprzęty.

Ich najważniejszym zadaniem jest oczywiście jak najmocniej ułatwić życie osobie niepełnosprawnej, dlatego też jest to z pewnością coś, w co warto zainwestować.

O czym pamiętać przy wyborze wózka elektrycznego?

Zakup takiego wózka nie jest łatwą sprawą, gdyż z łatwością znajdziemy dziesiątki – jeśli nie setki – różnych modeli. Jaki wózek elektryczny będzie więc najlepszy? Określenie, który będzie dla nas właściwy nie jest wcale takie proste, lecz jeśli weźmiemy pod uwagę kilka ważnych czynników to z pewnością nie będzie to skomplikowane.

Chodzi tutaj przede wszystkim o takie aspekty jak:

  • moc silnika,
  • system sterowania,
  • rodzaj hamulców,
  • oświetlenie,
  • rodzaj siedziska,
  • przydatne akcesoria i gadżety.

Wszystko to będzie miało ogromny wpływ na komfort użytkowania. Warto więc, aby to także sam chory czy niepełnosprawny mógł się wypowiedzieć, czego oczekuje i czy będzie na przykład w stanie nauczyć się sterowania.

Istotne jest również zadbać o odpowiednie oświetlenie, gdyż wózek elektryczny bardzo dobrze nadaje się do jazdy poza domem. Istotne znaczenie ma także możliwość regulacji siedziska, podnóżków czy podłokietników tak, aby niepełnosprawny mógł przez cały dzień jazdy czuć pełen komfort. Nie zapominajmy również o różnego rodzaju dodatkowych akcesoriach takich jak kieszonki czy torby, które z pewnością ułatwią osobie niepełnosprawnej codzienne funkcjonowanie.

NZOZ I-Kar