Szczepienia w pierwszej dobie życia

Zazwyczaj przeraża nas to czego nie znamy, o czym mamy niewielką wiedzę, co powoduje że mamy ogromną ilość pytań, a jeśli nie znajdujemy na nie odpowiedzi, to zaczynamy tworzyć różne, niejednokrotnie przerażające scenariusze. Dlatego też, warto cały czas poszerzać swoją wiedzę na temat szczepień dzieci, tak abyśmy nie mieli żadnych wątpliwości, jak wiele możemy dzięki nim zyskać i jak ważne są one dla naszego dziecka, tak aby mogło się ono prawidłowo rozwijać. Warto więc popatrzeć na różnego rodzaju opracowania związane ze szczepieniami, tak abyśmy też wiedzieli, o co w razie czego powinniśmy zapytać lekarza.

Już w pierwszej dobie

Czasami ludziom się wydaje, że do pierwszych szczepień dziecka mają sporo czasu, bo odbywają się one w ciągu pierwszych miesięcy jego życia.

Tak naprawdę, to nie do końca jest to zgodne ze stanem faktycznym, ponieważ szczepienia dziecko otrzymuje już w pierwszej dobie swojego życia. Jednym z nich jest to mające chronić nasze dziecko przed gruźlicą. Szczepienie to jest podawane tylko raz, a zanim do niego dojdzie, dziecko musi spełnić wiele kryteriów, jeśli tak się nie stanie – nie zostanie ono zaszczepione. Taka sytuacja będzie miała miejsce chociażby wtedy, gdy urodzi się z wagą mniejszą niż 2000 gram albo przed 32 tygodniem.

Pamiętać musimy, że nikt nie chce skrzywdzić naszego dziecka, to wszystko jest robione dla jego dobra, a to oznacza, że szczepienie to zostanie mu podane tylko wtedy, gdy nie będzie żadnych przeciwwskazań i gdy będzie wiadomo, że jest ono dla dziecka całkowicie bezpieczne.

Tutaj nie ma wielu przeciwwskazań

Drugim szczepieniem, które nasze dziecko otrzyma już w ciągu pierwszej doby życia, będzie to, mające chronić je przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Dlaczego jest ono podawane w tak wczesnym wieku? Tą chorobą dziecko może się zarazić podczas karmienia piersią, co gorsze nie zawsze matka wie, że jest nosicielem tego wirusa, a to oznacza, że nie jest ona nawet świadoma przed czym powinna chronić swoje dziecko. Dlatego też, podawane jest szczepienie przeciwko wzw typu B, aby dziecko w razie czego mogło być chronione.

To jedno z tych szczepień, które musi być za jakiś czas powtórzone, więc dokładnie powinniśmy śledzić kalendarz szczepień obowiązkowych. I tutaj praktycznie nie ma większych przeciwwskazań, które nie pozwalałyby na wykonanie takiego szczepienia. Warto być świadomym rodzicem i wiedzieć, co będzie się działo z dzieckiem, już od pierwszych chwil jego życia. Przede wszystkim jakie szczepienia tutaj otrzyma.