Szczepienia skojarzone – cena jest ustalona

Zazwyczaj mówimy o szczepieniach obowiązkowych, które są bezpłatne i szczepieniach zalecanych, za które musimy zapłacić z własnej kieszeni. Jednak zapominamy o tym, że nawet przy szczepieniach obowiązkowych istnieje możliwość skorzystania z takiego rodzaju szczepionek, które pozwalają na wykonanie mniejszej ilości wkłuć, aby ograniczyć dziecku stres, ale za które jednocześnie musimy zapłacić z własnej kieszeni. Ponieważ są to szczepienia, które muszą być podawane w kilku dawkach, musimy się liczyć z tym, że za każdą z tych dawek będziemy musieli zapłacić określoną cenę.

Czym one są?

Przede wszystkim na początek warto powiedzieć czym są szczepienia skojarzone i czym one się różnią od normalnych szczepionek, które oferowane są za darmo.

Przede wszystkim w darmowych szczepionkach mamy zazwyczaj po jednym wirusie, ewentualnie w przypadku szczepionki DTP mającej chronić przed błonicą, tężcem i krztuścem mamy 3 wirusy w jednej szczepionce. To oznacza, że w niektórych momentach dziecko musi otrzymać jednocześnie 3 wkłucia. W jednym będzie wykonane szczepienie DTP, w drugim szczepienie przeciwko polio, a w trzecim przeciwko Hib. Jeśli zdecydujemy się na szczepienia skojarzone, to te wszystkie wirusy będziemy mieli w jednej szczepionce, a to oznacza, że wystarczy jedno wkłucie, aby można je było podać.

Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić dziecku i stresu, i bólu, a to powinno być przecież też ważne w tym wszystkim.

Dwa rodzaje

Warto wiedzieć, że mamy dwa rodzaje szczepionek skojarzonych. Jednak to szczepionka 5w1, w której mamy wirusy chroniące przed błonicą, tężcem, krztuścem, polio i Hib. W tym przypadku za dawkę takiego szczepienia będziemy musieli zapłacić w granicach 120 – 165 zł.

Do wyboru mamy również szczepienia skojarzone 6w1. Tam poza wcześniej wymienionymi będziemy mieli jeszcze dawkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, co oznacza, że dziecko nie będzie musiało mieć podawanej dawki w 7 miesiącu, a więc w ciągu wszystkich lat szczepień będzie miało jedno wkłucie mniej, ponieważ zostanie ono podane razem z innymi. Tutaj za dawkę szczepienia będziemy musieli zapłacić od 160 do 200 zł. Jak widzimy decydując się na szczepienia skojarzone musimy się liczyć z koniecznością wydania dość sporych pieniędzy.

Jednak warto to przemyśleć, bo dzięki temu zaoszczędzimy dziecku sporo stresu i bólu, a będzie to tym ważniejsze im bardziej wrażliwe będzie nasze dziecko. Warto to przeanalizować, tym bardziej, że takie szczepienia są całkowicie bezpieczne.

www.gemsandstamps.it