Szczepienia rotawirusy – co powinniśmy wiedzieć?

Jeżeli mamy dziecko, to chcemy mieć pewność, że zapewniamy mu odpowiednią ochronę. Również tą, która związana jest z jego zdrowiem. To oznacza, że coraz częściej rodzice świadomie zdobywają wiedzę na temat różnych szczepień, tak aby móc się zastanowić, które z listy zalecanych powinni wykorzystać, tak aby mieć pewność, że dbają o zdrowie dziecka w sposób kompleksowy. Jak się okazuje, coraz częściej dzieci szczepione są przeciwko rotawirusom, jednak zanim do tego dojdzie, warto mieć podstawową wiedzę na temat tej szczepionki.

Co musimy wiedzieć?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że choroby wywołane przez rotawirusy przenoszone są poprzez kontakt z brudnymi rękoma albo zanieczyszczonymi przedmiotami, jak i przez drogę kropelkową. To oznacza, że wbrew pozorom nie trudno jest się zarazić, zwłaszcza dzieciom u których dbałość o higienę nie jest jeszcze tak mocno rozwinięta. Choroba ta bardzo szybko się rozwija, a jej objawami będzie: wysoka gorączka, wymioty, osłabienie, apatia i biegunka. W większości przypadków może wystarczyć domowa opieka, ale może się też okazać, że biegunka będzie na tyle ostra, że doprowadzi do odwodnienia organizmu. Wówczas niezbędne będzie udanie się do szpitala, gdzie chory zostanie podłączony do kroplówki.

Jednak jeśli nie podejmie się odpowiednich działań dostatecznie szybko, to może się okazać, że pacjent umrze. Dlatego też warto zaszczepić dziecko, aby ograniczyć i sobie i jemu takiego stresu.

Najważniejsze informacje

Jeśli chcemy zaszczepić dziecko przeciwko rotawirusom, to musimy to zrobić jak najwcześniej. Zanim ukończy ono 12 tydzień życia, powinno otrzymać pierwszą dawkę tej szczepionki, a następną powinno dostać przed upływem 24 tygodnia życia. Jeśli tego nie zrobimy w tym czasie, później będzie już za późno i takiego szczepienia nie będzie mogło przyjąć. Co więcej, warto sobie zdawać sprawę z tego, że szczepienie to nie chroni przed zachorowaniem na rotawirusy, ale łagodzi ono przebieg choroby. To oznacza, że biegunka nie będzie miała tak ostrego przebiegu, a więc też mniejsze będzie niebezpieczeństwo, że dojdzie do odwodnienia. Dzięki temu całe leczenie będzie mogło się odbyć w domu, w oparciu o małe ale często podawane ilości wody i delikatną dietę. Warto wiedzieć, co możemy zyskać, jeśli zaszczepimy się przeciwko rotawirusom.

Może się okazać, że świadomość w jaki sposób działa taka szczepionka, ostatecznie nas przekona, że warto skorzystać z takiego szczepienia i zaoszczędzić sobie sporo nerwów.

bhp zabrze