Szczepienia noworodka czy jakieś otrzymuje?

O tym, że należy szczepić dzieci wiedzą chyba wszyscy. Co prawda nie wszyscy się z tym zgadzają, niektórzy też zastanawiają się nad tym, czy szczepienia są dobre dla młodego organizmu. Jednak wszyscy zdają sobie sprawę z istnienia kalendarza szczepień obowiązkowych, którym poddane powinny być dzieci. Zazwyczaj jednak myślimy o tym, że takim szczepieniom poddawane są dzieci już kilkumiesięczne i nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze szczepienia dziecko otrzymuje już w pierwszej dobie życia.

Na co są szczepione?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że wiemy wszystko na temat szczepień, to powinniśmy zacząć od informacji, w jakim czasie, jakie szczepienia są wykonywane.

Wówczas szybko odkryjemy, że już w pierwszej dobie życia, dziecku podawane są dwa szczepienia. Jedno ma chronić je przed gruźlicą. Podawane jest ono tylko raz, w dodatku dziecku w dniu urodzenia musiało ważyć przynajmniej 2 kilogramy, nie mogło mieć żadnych ciężkich wad wrodzonych, ani ciężkich powikłań wywołanych problemami podczas porodu. Drugie szczepienie jakie podawane jest w pierwszych godzinach życia, ma chronić je przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Tutaj nie ma tak wielu przeciwwskazań i praktycznie każde dziecko może być mu poddane.

Co więcej, obydwa te szczepienia mogą być podane równocześnie, a ponieważ są one całkowicie bezpieczne, to nie musimy się obawiać żadnych groźnych powikłań, które mogłyby zagrażać zdrowiu czy życiu naszego dziecka.

Czemu to jest tak ważne?

Zastanawiamy się, dlaczego szczepienia przeciwko wzw typu B są tak ważne, że trzeba je podać w pierwszej dobie życia dziecka? To dlatego, że może się ono zarazić tym wirusem już podczas karmienia piersią, czyli w ciągu pierwszych godzin swojego życia. Co więcej, nie każda matka zdaje sobie sprawę z tego, że jest nosicielką tego wirusa, a co się z tym wiąże, może ona nieświadomie zarazić swoje dziecko. Dlatego też, tak ważne jest to, aby możliwie jak najszybciej zostało podane szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i żeby później zostało powtórzone w odpowiednim czasie. Wówczas będziemy mieli pewność, że dziecko jest chronione przed tą chorobą dokładnie tak, jak być powinno.

Warto wiedzieć jakie szczepienia otrzymuje noworodek, tak abyśmy mieli świadomość, przeciwko jakim chorobom jest on chroniony już od pierwszych swoich godzin. Może się wówczas okazać, że będziemy spokojniejsi, bo będziemy wiedzieli, że zostały podjęte odpowiednie kroki.

https://rehvolta.pl/rehabilitant-fizjoterapeuta-poznan/