Odzyskiwanie dawnych zbiorów

O dziełach, które padają ofiarami współczesnych rabusiów pisaliśmy przed chwilą, jednakże w historii świata grabież przyjmowała różne formy. Czasami w roli złodzieja występowały państwa, zwłaszcza wrogie armie, które w ramach swojego pochodu zagrabiały po drodze wszystko, co stanowiło istotną wartość.

Również Polska została w tej materii poszkodowana. Na przykład w Szwecji wciąż znajduje się wiele cennych dóbr, które wrogie wówczas siły szwedzkie zrabowały podczas słynnego „potopu”.

Do tej pory ogromu utraconych wtedy rzeczy nie udało się Polsce odzyskać, choć trzeba przyznać, iż nie podejmowano w tej materii jakichś specjalnych starań. Bardzo wiele polskiej własności pozostaje także w rękach niemieckich, a trafiła tam ona głównie w trakcie II wojny światowej, kiedy to okupant nie tracił żadnej okazji, by ograbiać Rzeczpospolitą z jej dorobku.

Starania o to, by do rodzimych muzeów wróciły tamte dzieła są trudne. Wymagają one licznych zabiegów dyplomatycznych, które z różnych względów nie zawsze są łatwe do przeprowadzenia.