Obowiązkowe są szczepienia przeciw odrze

Od wielu lat w naszym kraju notuje się pojedyncze przypadki zachorowania na odrę. To dlatego, że szczepienia przeciwko tej chorobie znajdują się na liście obowiązkowej i muszą być im poddane wszystkie dzieci, co do których nie ma medycznych przeciwwskazań, aby było to zrobione. To też oznacza, że warto się jak najwięcej dowiedzieć o samej chorobie i szczepieniu, abyśmy nadal cały czas mieli świadomość, po co należy się przeciwko niej szczepić.

To trzeba wiedzieć

Odra jest chorobą zakaźną, która przenoszona jest drogą kropelkową, jak również przez bezpośredni kontakt z wydzieliną osoby chorej. Wirus początkowo zagnieżdża się w nosie, ustach i spojówkach, ale później przenosi się do skóry, nerek czy jelit. Zarażamy nią jeszcze przed wystąpieniem objawów i sytuacja ta trwa do około 4 dni utrzymywania się wysypki. Podczas choroby pojawia się ból gardła, złe samopoczucie, zapalenie spojówek, suchy kaszel i gorączka. Po pewnym czasie występują też w jamie ustnej charakterystyczne wykwity, które są białe z czerwoną linią. A kolejnym sygnałem, że mamy do czynienia z odrą będzie czerwona wysypka za uszami, która będzie się rozprzestrzeniała na resztę ciała, jednocześnie będąc bardzo swędzącą. Trzeba też wiedzieć, że może dojść do poważnych powikłań, takich jak podostre stwardniające zapalenie mózgu, jeśli ospa została przechorowana przed 2 rokiem życia.

Co więcej powikłanie to może się ujawnić dopiero po 4 – 15 latach po przechorowaniu odry. Dlatego tak ważne jest to, aby szczepić przeciwko tej chorobie tym bardziej, że są to szczepienia obowiązkowe.

Co wiemy o szczepionce?

Warto na początek powiedzieć, że szczepionka przeciwko odrze zawiera żywe, ale jednocześnie osłabione wirusy. W zależności od tego, z jakiej szczepionki korzystamy, będzie ona zawierała wirusy odry, świnki i różyczki, albo będą się w niej znajdowały wirusy odry, świnki, różyczki, ale też wzw typu B, polio i Hib. To co ważne, to z pewnością fakt, że te szczepionki są niezwykle skuteczne, a już dwie ich dawki pozwalają chronić organizm przed chorobą w 98%. Warto się szczepić, ponieważ odra jest chorobą bardzo zakaźną i naprawdę niewiele potrzeba, aby się nią zarazić. Co więcej, powikłania jakie się podczas niej mogą pojawić, są naprawdę groźne, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby ich uniknąć. Z drugiej strony sama szczepionka jest niezwykle bezpieczna, a jeśli nawet pojawią się powikłania, to nie groźne, takie jak gorączka czy ból w miejscu wkłucia. Warto pamiętać, że to szczepienia pozwoliły wyeliminować odrę. Dlatego powinniśmy nadal z nich korzystać, aby nie dopuścić do powrotu tej choroby.

kurs masażysty