Nadciśnienie

Współcześnie bardzo wiele mówi się o nadciśnieniu. Nic dziwnego, jeśli zwrócić uwagę na fakt, że lekarze określają to schorzenie mianem choroby cywilizacyjnej czy nawet cichego zabójcy. Ta przewlekła choroba układu krążenia atakuje bez względu na wiek i płeć.

Co więcej, choć znamy kilka czynników sprzyjających pojawieniu się nadciśnienia, nadal nieznane są jego właściwe przyczyny. Osoby cierpiące na nadciśnienie, charakteryzują się tym, że ciśnienie ich krwi stale jest wysokie, czyli przekracza określoną przez WHO normę. Warto wiedzieć, że wysokie ciśnienie to takie, które w stanie spoczynku przekracza 139/89 mmHg.

Obecnie taki wynik w wykonywanych badaniach uzyskuje prawie 9 milionów Polaków po 15 roku życia! Należy jednak zwrócić uwagę również na fakt, że druga tak samo liczna grupa podczas badania ciśnienia osiąga wyniki, które określane są jako „wysokie prawidłowe ciśnienie” – przekraczają nieco normę, jednak jeszcze nie kwalifikują się jako nadciśnienie. Ta choroba układu krążenia niesie ze sobą ogromne ryzyko. Przez wiele lat może rozwijać się niezauważona, nie powodując niemal żadnych objawów.

Jednak w czasie swojego rozwoju, nawet tego bezobjawowego, może niszczyć poszczególne organy oraz zwiększać ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób.