Mamy szczepienia zalecane

Dużo mówi się o szczepieniach obowiązkowych. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ im powinno być poddane praktycznie każde dziecko. Oczywiście są różnego rodzaju przeciwwskazania, które wykluczają z możliwości podania szczepienia przeciwko jakiejś chorobie, albo nawet wszystkim, jednak takich osób w skali kraju nie ma aż tak dużo, w porównaniu z tymi, którzy takim szczepieniom powinni być poddani. O tych szczepieniach tym bardziej się rozmawia, bo jeśli nie zostaną wykonane chociaż powinny, to rodzic może być pociągnięty do odpowiedzialności, co będzie się między innymi wiązało z koniecznością zapłacenia kary finansowej. Jednak w tym wszystkim nie możemy zapominać, że są również szczepienia zalecane.

Czyli jakie?

Jeśli mówimy o szczepieniach zalecanych, to przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że są to szczepienia, które lekarze proponują zrobić, bo mogą one mieć spore znaczenie dla ochrony naszego dziecka. Zazwyczaj są to szczepienia przeciwko chorobom, które z jednej strony występują stosunkowo rzadko, a więc wydaje się, że zagrożenie z ich strony jest niewielkie, ale z drugiej strony jeśli już się pojawią, to ich przebieg jest bardzo gwałtowny i nawet w ciągu kilku godzin może dojść do śmierci pacjenta.

Jednak w tym przypadku rodzice sami decydują czy chcą skorzystać z takich szczepień, co będzie się wiązało z koniecznością opłacenia ich z własnej kieszeni, czy może jednak nie chcą ich dziecku podawać i wówczas nie będzie się z tym wiązała żadna negatywna konsekwencja. Nie mniej warto popatrzeć, co znajduje się na takiej liście szczepień zalecanych, tym bardziej, że zazwyczaj są to szczepienia proponowane małym dzieciom w wieku przedszkolnym, u których te choroby mają szczególnie gwałtowny przebieg.

Co jest na liście?

Zastanawiamy się, co jest na takiej liście szczepień zalecanych? Znajdziemy tam między innymi szczepienia na rotawirusa, który występując u małych dzieci może mieć formę ostrej biegunki, która z kolei błyskawicznie doprowadzi do odwodnienia, a jeśli na czas nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, to w ciągu doby dziecko może umrzeć. Inną propozycją są szczepienia przeciwko meningokokom, które również mają gwałtowny przebieg wśród młodszych dzieci, a ich rozwój może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsy. Jeszcze innym szczepieniem, które znajduje się na liście zalecanych jest to przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Warto poznać listę szczepień zalecanych, sprawdzić przed czym mogą one ochronić nasze dziecko, jak również przekonać się, co dzięki nim możemy zyskać. Wówczas może się okazać, że już nie będziemy mieli wątpliwości, czy powinniśmy z takich szczepień skorzystać.

wyposażenie toalety