Mam zawał! Co robić?

Zawał serca jest bardzo poważną chorobą układu krążenia, której obawia się wiele osób. Nic dziwnego – zablokowanie napływu krwi do mięśnia sercowego może być tragiczne w skutkach.

Właśnie ze względu na to dobrze jest zawczasu dowiedzieć się, jak należy zareagować w sytuacji pojawienia się zawału serca. Taka wiedza może uratować życie tobie lub twoim bliskim.

Jeśli podejrzewasz, że masz zawał serca, przede wszystkim przerwij wykonywaną właśnie czynność i spróbuj się uspokoić. To ważne, gdyż silny stres może jeszcze bardziej utrudnić pracę serca.

Najważniejszą czynnością w tej sytuacji jest wezwanie pogotowia, szczególnie, jeśli jesteś sam w domu i nikt nie może zrobić tego za ciebie. Dzwoniąc pod numer 112, należy podać swój adres oraz informację o wszystkich odczuwalnych objawach.

Jeśli masz siłę, możesz zadbać o siebie w czasie oczekiwania na pogotowie. Znajdując się w domu lub mieszkaniu, warto otworzyć okna i przewietrzyć pomieszczenie.

Istotne może okazać się też otworzenie zamków w drzwiach wejściowych – lekarze z pogotowia będą mogli dostać się do wewnątrz nawet, jeśli stracisz przytomność. Dobrze jest także zażyć aspirynę, która powoduje zmniejszenie krzepliwości krwi.

Po wykonaniu tych czynności, nie należy jednak nadmiernie się poruszać, ale lepiej usiąść lub położyć się wygodnie.