Jak zużywa się serce?

Serce jest jednym z organów układu krwionośnego, dla którego powinniśmy czuć nieustającą wdzięczność. To właśnie ono niestrudzenie pompuje krew przez całe nasze życie, zapewniając nam dobre samopoczucie. Niestety, często jednak nie doceniamy tego istotnego narządu i, przyzwyczajeni do tego, że tak czy siak będzie pracować, nie dbamy o niego odpowiednio. Tymczasem nie należy zapominać, że z czasem serce zużywa się i słabnie – szczególnie, jeśli jest nieodpowiednio pielęgnowane. Każdy z nas posiada w swoim organizmie tętnice, które, podobnie jak serca, należą do układu krwionośnego.

Ich zadaniem jest kurczenie się i rozkurczanie, a tym samym sprawianie, że krew będzie mogła w sposób niezakłócony przepływać do wszystkich narządów ciała. Przy prawidłowo funkcjonujących tętnicach, serce może pracować miarowo i spokojnie. U dzieci i młodych, zdrowych osób tętnice mają duży przekrój. Ich ścianki są gładkie od środka i elastyczne, co sprawia, że bez problemu mogą wykonywać swoją pracę. Jednak z czasem, wraz ze starzeniem się organizmu, wszystkie naczynia krwionośne stają się twardsze i mniej elastyczne.

Na ich ściankach od wewnątrz odkładają się lipidy, cząsteczki białka i soli wapiennych, co utrudnia pracę serca i powoduje rozmaite dolegliwości.