Jak wyglądają szczepienia wzw b?

Zazwyczaj jest tak, że obawiamy się tego, czego nie znamy. Dlatego właśnie warto wiedzieć jak najwięcej na temat szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Wówczas może się okazać, że zostaną rozwiane wszystkie nasze wątpliwości, a więc też spokojniej będziemy podchodzić do takiego szczepienia. Przede wszystkim jest ono całkowicie bezpieczne, a do tego przez większość osób jest również dobrze tolerowane, więc istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich powikłań.

Co powinniśmy wiedzieć?

Pierwsza dawka szczepienia przeciwko wzw typu B podawana jest już w pierwszej dobie życia dziecka. To dlatego, że wirusem tym można się zarazić podczas karmienia piersią, a nie każda matka zdaje sobie sprawę z tego, że jest jego nosicielem. Dlatego właśnie, aby chronić dziecko, otrzymuje ono szczepienie przeciwko tej chorobie już w pierwszych godzinach życia. Później podawane są jeszcze dawki przypominające, ale jeśli były one podane w odpowiednim czasie, to nasz organizm będzie chroniony przed tą chorobą przez wiele lat i nie będą już potrzebne dawki przypominające.

Warto jednak sprawdzić poziom przeciwciał mających nas chronić przed tą chorobą, zwłaszcza wtedy gdy będziemy szykowali się do operacji, bo wówczas istnieje większe ryzyko zarażenia się właśnie wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Co wiemy o szczepionce?

Jeśli interesują nas fakty na temat tej szczepionki, to powinniśmy wiedzieć, że jest ona podawana domięśniowo. Dodatkowo składa się ona z nieżywych bakterii, a to oznacza, że nie musimy się obawiać wystąpienia choroby, jeśli nasz organizm jest osłabiony. Dodatkowo warto podkreślić, że szczepionka ta pobudza organizm do wzmocnienia układu odpornościowego, tak aby w razie czego potrafił on sobie poradzić z tym wirusem.

Jednocześnie jest ona na tyle bezpieczna, że rzadko kiedy dochodzi do pojawienia się ciężkich powikłań. Raczej kończy się na osłabieniu, lekkiej gorączce i bólu w miejscu obrzęku, co mija samoistnie i w krótkim czasie, a do tego jeszcze nie powoduje żadnych negatywnych skutków, które przez dłuższy czas mogłyby oddziaływać na nasze zdrowie. Jest to całkowicie bezpieczna szczepionka, dlatego podawana jest już w pierwszej dobie życia dzieci i istnieje niewiele sytuacji, w których nie mogłaby być podana. Warto zobaczyć co takiego daje nam szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Jeśli będziemy wiedzieli, co dzięki niemu zyskamy, łatwiej będzie nam się przekonać, że warto jest przyjąć wszystkie dawki tej szczepionki.