Jak wyglądają szczepienia na dur?

Są takie choroby, o których u nas praktycznie się już nie słyszy. Jednak nadal można wykonać odpowiednie szczepienia, które będą nas przed nimi chronić. To dlatego, aby z jednej strony ciągle pilnować tej choroby i nie dopuścić do jej rozprzestrzenienia się, a z drugiej strony może się okazać, że jeśli chcemy wyjechać gdzieś za granicę, to powinniśmy się właśnie przeciwko niej zaszczepić. Dlatego też warto wiedzieć czym jest dur brzuszny i jak wyglądają szczepienia, które mają przed nim chronić.

Podstawowe fakty

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że dur brzuszny to kolejna choroba brudnych rąk, a więc biorąca się z tego, że mamy kontakt z zanieczyszczoną wodą, jedzeniem, wydzielinami osoby, która jest zarażona. Rozwija się ona w przeciągu 1- 3 tygodni, a zaczyna się od gorączki, osłabienia, bólu głowy i zaparć, co może wskazywać na wiele innych schorzeń. Z czasem jednak dochodzi silna biegunka i już praktycznie nie ma wątpliwości z czym dokładnie mamy do czynienia. Jeśli nie będziemy działać dostatecznie szybko, to może dojść do różnych powikłań: zapalenia pęcherzyka żółciowego, uszkodzenia wątroby, zapalenia mięśnia sercowego czy opon mózgowo-rdzeniowych.

Dlatego też ważna jest szybka pomoc, bo jeśli otrzymamy antybiotyki, to znacznie zwiększamy swoje szanse na to, że uda nam się wyzdrowieć i to bez większych powikłań, które trwale mogłyby wpłynąć na nasze zdrowie.

Jak to jest ze szczepionką?

Na szczęście możemy się chronić przed tą chorobą korzystając ze specjalnych szczepień. Jest to szczególnie ważne, jeśli wybieramy się w jakąś egzotyczną podróż, bo powinniśmy wówczas sprawdzić, czy takie szczepienie nie jest czasami zalecane w tego typu przypadkach. Warto wiedzieć, że możemy wykorzystać szczepionkę, która będzie zawierała całe pałeczki duru brzusznego, albo taką gdzie będziemy mieli oczyszczony polisacharyd otoczkowy tych pałeczek. Z pewnością takiemu szczepieniu poza wyjazdem, powinni poddać się pracownicy służb komunalnych, ale też wszyscy, którzy chcą się chronić w razie klęsk żywiołowych, podczas których występują braki czystej wody. Powikłania po takim szczepieniu są niewielkie i mogą dotyczyć podwyższonej temperatury, albo obrzęku w miejscu wkłucia. Chronić nas będą przez 3 – 5 lat, po tym czasie należy je powtórzyć, ale z pewnością warto to zrobić. Warto pomyśleć o skorzystaniu ze szczepień na dur brzuszny.

Jeśli jest taka możliwość, to po co mamy w razie czego ryzykować i później naprawdę mocno cierpieć? Takie szczepienia są bezpieczne, a mogą nam zaoszczędzić sporo problemów.

www.odbierzksiazke.pl