Jak wyglądają różne szczepienia w Polsce

Ponieważ medycyna się rozwija, a do tego jeszcze dochodzą większe możliwości techniczne, to mamy możliwość lepiej chronić swoje zdrowie przed działaniem różnych chorób. Dlatego też, warto na ten temat ciągle szukać nowych informacji, abyśmy byli na bieżąco ze wszystkimi zmianami, a co więcej, powinniśmy również wiedzieć, przed jakimi nowymi schorzeniami możemy się bronić. To szczególnie ważne, jeśli za chwilę mamy być rodzicami, bo wówczas powinniśmy dbać już nie tylko o swoje zdrowie, ale również o zdrowie naszego dziecka.

Te musimy robić

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że istnieje kalendarz szczepień obowiązkowych. Są to szczepienia, którym musi być poddane każde dziecko, jeśli tylko nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań. Wówczas w określonym momencie życia dziecko otrzymuje szczepienia przeciwko: błonicy, tężcowi, krztuścowi, odrze, śwince, różyczce, Hib, polio, pneumokokom, gruźlicy i wzw typu B.

Co ważne, kalendarz ten co jakiś czas jest uaktualniany. Dochodzą jedne szczepienia, usuwane są z niego inne. Czasami zmienia się ilość dawek, innym razem zmianie może ulec wiek dziecka, w którym dane szczepienie jest rekomendowane. Dlatego właśnie powinniśmy pilnować tych informacji, aby wiedzieć, które wytyczne odnoszą się do naszego dziecka i według których wytycznych powinniśmy przeprowadzać szczepienia.

Są też zalecane

Poza szczepieniami obowiązkowymi, które praktycznie musimy wykonać, bo inaczej grozi nam kara finansowa, mamy jeszcze kalendarz szczepień zalecanych. Tutaj szczepienia możemy wykonać, ale nie musimy.

Lekarze proponują, aby zaszczepić dziecko przeciwko rotawirusom i meningokokom, bo są one szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych, zwłaszcza tych chodzących do żłobka i przedszkola. Jeśli jako rodzic będziemy chcieli wykonać te szczepienia, to możemy je zrobić, jeśli nie, nic nam nie będzie za to groziło. Jednak o ile szczepienia obowiązkowe są w podstawowej formie darmowe, o tyle za te zalecane będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, co będzie się wiązało z wydaniem około 200 zł za każdą dawkę. Nie mniej, pamiętajmy że chodzi tutaj o nasze dziecko, więc jeśli chcemy jemu i sobie zaoszczędzić stresu, to warto przyjrzeć się liście szczepień zalecanych. Warto zobaczyć jak wyglądają szczepienia w Polsce. Przeciwko jakim chorobom są proponowane, jak to wygląda z punktu prawnego, ale przede wszystkim powinniśmy się przyjrzeć temu, co za pomocą takich szczepień oferujemy naszemu dziecku.

Może się okazać, że dzięki nim uchronimy je przed poważnymi powikłaniami, które mogłyby zniszczyć całe jego życie.