Jak wyglądają proponowane szczepienia dla dzieci?

Musimy dawać sobie sprawę z tego, że w przypadku szczepień, bardzo często mamy ściśle określony czas, w którym powinniśmy im poddać nasze dziecko. To oznacza, że trzeba tych terminów pilnować, bo każde przesunięcie będzie powodowało, że nasze dziecko nie będzie dostatecznie chronione. Co więcej, w przypadku niektórych szczepień, jeśli nie zostaną one zaszczepione w ściśle określonym terminie, to później nie będziemy mogli już tego szczepienia wykonać, a to będzie oznaczało, że nasze dziecko będzie szczególnie narażone na wystąpienie danej choroby.

Dlatego warto wiedzieć, kiedy powinny się odbyć szczepienia dzieci, te obowiązkowe jak i zalecane, abyśmy mieli pewność, że nie przeoczymy niczego ważnego.

Czasami potrzeba kilku dawek

Są takie szczepienia jak gruźlica, które dziecko otrzymuje raz w pierwszej dobie życia i one później już nie muszą być powtarzane. Są też takie szczepienia, jak te mające chronić przed krztuścem, tężcem i błonicą, a które powtarzane są po kilka razy, aby organizm mógł wytworzyć odpowiednią barierę, chroniącą go przed daną chorobą.

Oczywiście może się okazać, że z powodu choroby jakieś szczepienie będzie odroczone i wykonane w późniejszym czasie, jednak powinniśmy dopilnować, aby były one wykonywane w ściśle wyznaczonym terminie i odstępach, bo wówczas będzie istniała większa szansa na to, że zadziałają dokładnie tak jak powinny. Warto również wiedzieć, że za szczepienia obowiązkowe nie musimy płacić, ponieważ są one refundowane. Płacić za to musimy za szczepienia z listy zalecanych, chociaż też nie wszystkie, bo obecnie refundowane są te przeciwko pneumokokom, jeśli nasze dziecko nie ma ukończonych 5 lat i nie było przeciwko nim szczepione.

Liczy się czas

Przy niektórych szczepieniach, bardzo ważne jest to, aby wykonać je w określonym terminie. Jeśli ten termin zostanie przegapiony, to może się okazać, że już danego szczepienia nie będziemy mogli podać. Tak jest w przypadku rotawirusów.

Jeśli nasze dziecko nie otrzyma pierwszego szczepienia przed ukończeniem 12 tygodnia życia i drugiego przed upływem 24 tygodnia życia, to już nie będziemy mieli możliwości wykonania takich szczepień w późniejszym czasie. Co prawda w tym przypadku szczepienia nie będą chroniły przed wystąpieniem danej choroby, ale za to mogą znacznie złagodzić jej objawy. To oznacza, że biegunka towarzysząca tej chorobie będzie łagodniejsza, a więc zmniejszy się również ryzyko odwodnienia i śmierci.

Warto zobaczyć jakie szczepienia należy wykonać w jakim terminie, abyśmy mieli pewność, że o żadnych nie zapomnimy.

https://rehvolta.pl/rehabilitant-fizjoterapeuta-poznan/