Czy warto robić szczepienia na grypę?

Może nam się wydawać, że skoro szczepienia na grypę należy powtarzać każdego roku przed okresem jesienno-zimowym, to nie warto ich przyjmować. Nic bardziej błędnego. Podjęcie decyzji o szczepieniu się przeciwko grypie będzie najlepszym co możemy dla siebie zrobić.

To, że należy te szczepienia co roku powtarzać, spowodowane jest tym, że wirus ten mutuje, a to oznacza, że szczepionka z zeszłego roku może na niego nie oddziaływać. Dlatego za każdym razem specjaliści szacują, jak teraz może wyglądać ten wirus, jakie może mieć elementy i tak starają się przygotować szczepionkę, aby chroniła nas ona przed jak największą ich ilością, bo wówczas istnieje największa szansa, że takie szczepienie da oczekiwany rezultat.

Jak to jest z tą szczepionką?

Warto wiedzieć, że otrzymujemy szczepionkę z zabitego wirusa, a więc jest on dla nas całkowicie niegroźny.

Co więcej możemy skorzystać ze szczepionki, która będzie chroniła nas przed jednym wirusem grypy, albo taką, która będzie nas chroniła przed kilkoma jego rodzajami, dzięki czemu będziemy mogli liczyć na to, że choroba nas ominie. Oczywiście musimy wiedzieć, że przyjęcie szczepionki nie chroni nas całkowicie przed zachorowaniem. Nadal istnieje niewielki procent prawdopodobieństwa, że zachorujemy na grypę, ale dzięki przyjętemu wcześniej szczepieniu, możemy być pewni, że choroba będzie miała łagodniejszy przebieg i nie będziemy musieli się aż tak bardzo obawiać powikłań, jakie mogą się tutaj pokazać.

Warto to przemyśleć

Z pewnością warto się na spokojnie zastanowić, czy nie powinniśmy się zaszczepić przeciwko grypie. Szczepienia są całkowicie bezpieczne, nie wywołują żadnych groźnych powikłań, a jednocześnie mogą nas chronić przed groźną chorobą. O wykonaniu takich szczepień powinniśmy szczególnie pomyśleć wówczas, gdy znajdujemy się w grupie ryzyka, a więc wśród osób, które mogą mieć częstą styczność z chorymi na grypę, jak również przebywają w dużych skupiskach ludzi, a więc pracują w sklepie, w szkole albo w ośrodku zdrowia.

Warto również pomyśleć o poddaniu się takim szczepieniom, jeśli mieszkamy w domu spokojnej starości, albo mamy powyżej 65 lat, bo wówczas grypa staje się groźniejsza i łatwo może dojść do niebezpiecznych powikłań ze względu na osłabioną odporność. Warto zobaczyć jak działają szczepienia przeciwko grypie i kto powinien im się poddać. Wówczas będzie istniała spora szansa, że uda nam się uniknąć groźnych powikłań, które mogłyby mieć wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również i życie.