Czy są wykonywane szczepienia przed operacją?

Na temat szczepień powiedziano już wiele, a szczególnie to zagadnienie cieszy się zainteresowaniem, jeśli dotyczy małych dzieci. Nic dziwnego, w końcu to w tej grupie wiekowej do 19 roku życia, odbywa się wiele szczepień, a dodatkowo jeszcze każdy kto nie ma przeciwwskazań medycznych, musi się poddać ściśle określonym szczepieniom. Z jednej strony mają one chronić jego samego przed zachorowaniem, a z drugiej mają się również przysłużyć reszcie społeczeństwa, bo im więcej osób zaszczepionych, tym mniejsze niebezpieczeństwo wystąpienia epidemii. Jednak w tym wszystkim zapominamy, że poza szczepieniami obowiązkowymi i zalecanymi, są jeszcze szczepienia, które musimy wykonać, jeśli mamy zostać poddani operacji.

Jakie to szczepienia?

Jeżeli wiemy, że w niedługiej przyszłości czeka nas operacja, to powinniśmy się do niej jak najlepiej przygotować. Oczywiście powinniśmy zdobyć informację na temat tego, jak ona będzie wyglądała, czego powinniśmy się spodziewać po jej zakończeniu.

Jednak do operacji należy się przygotować również w inny sposób. Przede wszystkim trzeba zrobić wszystkie niezbędne badania, ale również powinniśmy sprawdzić, jakie szczepienia należy przyjąć, tak abyśmy mieli pewność, że zmniejszamy do minimum różnego rodzaju ryzyko. Może się wówczas okazać, że potrzebne będzie szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, potocznie zwanemu żółtaczką. Do zakażenia tym wirusem może dojść w bardzo prosty sposób, a podczas operacji jesteśmy szczególnie na to narażeni. Dlatego warto przyjąć takie szczepienie we wszystkich 3 dawkach, ale jeśli już wcześniej byliśmy przeciwko niemu szczepieni, to może się okazać, że wystarczą tylko 2 dawki. Przed wykonaniem takiego szczepienia, warto też sprawdzić ile przeciwciał na tego wirusa, mamy w naszym organizmie.

Co jeszcze?

Przed operacją powinniśmy również wykonać szczepienia przeciwtężcowe. Zwłaszcza jeśli od przyjęcia ostatniej dawki takiego szczepienia minęło już 5 lat. Dzięki takiemu szczepieniu znacznie zmniejszymy możliwość rozwinięcia się u nas tężca, zwłaszcza jeśli wiemy, że podczas operacji będziemy mieli zszywaną albo oczyszczaną ranę. O ile szczepienie przeciwko wzw typu B nie jest obowiązkowe kiedy szykujemy się do operacji, o tyle to przeciwtężcowe, jak najbardziej już obowiązkowe jest. Warto zobaczyć jakie szczepienia powinniśmy wykonać przed operacją, tak abyśmy mieli pewność, że nie przeoczymy niczego ważnego i dobrze się do niej przygotujemy. Pamiętajmy, że w szpitalu wiele się dzieje, a to oznacza, że łatwo jest się tam zarazić różnymi chorobami.