Czy przez szczepienia grypa będzie powstrzymana?

Technika i medycyna coraz bardziej się rozwijają, a to oznacza, że możemy korzystać z rozwiązań, które jeszcze kilkanaście lat temu, w ogóle nie istniały. To też oznacza, że mamy do dyspozycji znacznie większą ilość szczepień, z których możemy korzystać, jeśli chcemy mieć pewność, że niepotrzebnie nie narażamy naszego organizmu na kontakt z różnymi chorobami, zwłaszcza takimi, które mogą wiązać się z ciężkimi powikłaniami.

Co roku groźna jest grypa

Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że jedną z groźniejszych chorób, które pojawiają się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, jest grypa.

To ona przenosi się błyskawicznie drogą kropelkową, a jeśli nie zostanie w odpowiedni sposób wyleczona, to szybko może się okazać, że dojdzie do groźnych powikłań. One nie tylko mogą mieć znaczny wpływ na nasze dalsze życie, ale mogą również doprowadzić do sytuacji, w której będziemy musieli być hospitalizowani, a co gorsza w niektórych przypadkach może się nawet zakończyć śmiercią. Dlatego też, tak ważne jest to, aby się przed nią w odpowiedni sposób chronić, tym bardziej, że obecnie mamy takie możliwości.

Co prawda każdego roku choroba ta trochę mutuje i pojawiają się nowe odmiany tego wirusa, jednak naukowcy są w stanie je trochę przewidzieć, a to oznacza, że jeśli skorzystamy ze szczepionki, która będzie zawierała kilka grup wirusów, to będzie istniała spora szansa, że uda nam się nie zachorować.

Jak to jest z tym szczepieniem

W naszym kraju na grypę może nam być zaproponowane szczepienie, które będzie zawierało cząstki wirusa grypy, albo powierzchniowe białka tego wirusa. Jeśli się zaszczepimy, to będziemy mieli od 40 do 70% szans, że nie będziemy chorować na grypę, a jeśli dojdzie do takiego zachorowania, to możemy być pewni, że przejdziemy je łagodniej i mniejsze będzie ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.

Ponieważ szczepionki te są całkowicie bezpieczne, to mogą być podawane już od 6 miesiąca życia, co jeszcze szczególnie ważne, jeśli planujemy dość szybko posłać dziecko do żłobka, gdzie ryzyko zarażenia grypą, będzie dużo większe. Tak samo szczepić się powinny osoby pracujące w szkole, internacie czy służbie zdrowia, a więc tam gdzie przebywa się w dużych skupiskach ludzi i jest się narażonym na częste z nimi kontakty. Powikłania po szczepieniach są niewielkie, tak jak podwyższona temperatura czy ból i obrzęk w miejscu wkłucia, dlatego warto się zaszczepić, bo znacznie więcej możemy zyskać.

Warto zobaczyć, co mogą nam zagwarantować szczepienia na grypę i przed czym mogą nas chronić. Może to nas przekona, aby z nich skorzystać.