Czy interesują nas szczepienia – ospa może być wyeliminowana

Dość często pojawiającą się wśród dzieci chorobą jest ospa wietrzna. Przenoszona jest drogą kropelkową, albo przez bezpośredni kontakt z chorym. To oznacza, że bardzo łatwo przenosi się ona wśród dzieci, które zamknięte są w niewielkich skupiskach, a dodatkowo jeszcze nie stronią od kontaktu dotykowego między sobą.

Okres wylęgania się tej choroby jest bardzo krótki, a trzeba pamiętać, że zaczynamy zarażać jeszcze przed pojawieniem się objawów i zarażamy, dopóki nie przyschną wszystkie pęcherzyki, jakie pojawią się na ciele. Dlatego też, warto wiedzieć jak sobie z tą chorobą radzić.

Rozpoznanie i leczenie

Jeżeli chodzi o ospę wietrzną, to początkowo jej rozpoznanie może być dość trudne.

Pojawi się gorączka, osłabienie, bóle głowy i mięśni, a więc objawy, które można przypisać do wielu różnych chorób. Dopiero kiedy na ciele pojawi się wysypka złożona z czerwonych punkcików, które zmienią się w pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem, a te w strupki, nie będziemy mieli wątpliwości z czym mamy do czynienia. Wówczas trzeba będzie zadbać o to, aby chory miał zapewniony spokój, lekką dietę, aby nie był przegrzewany.

Warto również udać się do lekarza, aby przepisał maść, dzięki której będziemy mogli zmniejszyć swędzenie krostek, ponieważ ich rozdrapywanie albo odrywanie na siłę, może zakończyć się pozostawaniem na ciele mało estetycznych blizn. Lepiej, aby same odpadły, co ma miejsce po około 8 dniach od ich zaschnięcia. Zazwyczaj też jeśli przechorujemy ospę wietrzną, to już więcej na nią nie chorujemy.

Może szczepienie?

Jeśli chcemy oszczędzić sobie albo dziecko problemów związanych z zachorowaniem na ospę wietrzną, to warto wiedzieć, że istnieje specjalna szczepionka przeciwko tej chorobie. Jest ona bardzo skuteczna, a to oznacza, że jeśli zostanie wykonana, to prawdopodobieństwo, że szczepiony zachoruje na tą chorobę jest naprawdę minimalne. Co więcej, takie szczepienie może być podawane nie tylko dzieciom, ale również dorosłym, którzy jako dzieci na nią nie chorowali.

Warto o tym pomyśleć, bo ospa wietrzna przechodzona przez dorosłych ma gwałtowniejszy przebieg i jest dla nich bardzo niebezpieczna. W przypadku dzieci zazwyczaj przebiega łagodniej, a w niektórych przypadkach nawet nie daje żadnych objawów, więc możemy nawet nie wiedzieć, że dziecko ospę wietrzną już przechorowało. Warto wiedzieć, że można skorzystać ze szczepień, które mają nas chronić przed ospą wietrzną.

Z pewnością warto z takich szczepień korzystać, jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka, a jeszcze na nią nie chorowaliśmy.

www.primastudio.pl