Czy interesują nas szczepienia na meningokoki?

Są takie choroby, które występują najczęściej w określonej grupie wiekowej, ale to nie oznacza, że sporadycznie nie mogą się też pojawiać w innych grupach. Do takich chorób należą na przykład te wywołane przez meningokoki. Co więcej rozwijają się one bardzo szybko, a im młodsze osoby chorują, tym większa wśród nich jest śmiertelność.

Dlatego tak ważne jest to, aby zastanowić się, czy jednak nie powinniśmy skorzystać ze szczepień zalecanych, wśród których znajdują się również te, mające chronić przed meningokokami.

Co trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że odkryto kilka grup bakterii, które mogą wywoływać zarażenie meningokokami, ale tak naprawdę tylko 5 z tych grup, jest niebezpiecznych dla człowieka. Co więcej, z tych niebezpiecznych grup, nie wszystkie występują w każdym rejonie świata, a to oznacza, że w jednym kraju meningokoki będą wywoływane przez jedną grupę, a w innym przez inną.

Dla przykładu, chociaż groźne są grupy: A, B, C, Y i W-135, to jednak w Polsce za choroby wywołane przez meningokoki odpowiadają tylko grupy B i C. Z tego, najczęściej przyczyną chorób jest grupa B, a te z grupy C chociaż się pojawiają, to jednak ma to miejsce znacznie rzadziej. Dlatego też warto posiadać taką wiedzę, bo wówczas będziemy wiedzieli, z jakiego typu szczepionki powinniśmy skorzystać.

To ważne, bo są takie szczepionki, które radzą sobie tylko z grupą C, takie które działają na grupę C, A, Y i W-135, ale są też takie, które mogą nas chronić przed chorobami wywołanymi przez grupę B. Skoro wiemy, że to ta ostatnia wywołuje najczęściej choroby w naszym kraju, to powinniśmy skorzystać ze szczepionki, która będzie broniła nas przed tą grupą.

Najczęściej dzieci

Ponieważ zakażenie meningokokami najczęściej występuje u dzieci, a dodatkowo jeszcze w ich grupie wiekowej przebiega najszybciej i może prowadzić do śmierci, to właśnie dzieci są najczęściej przeciwko nim szczepione.

Zwłaszcza te, które chodzą do żłobka i przedszkola, a więc ze względu na duże skupisko, znajdują się w jeszcze większej grupie ryzyka. Jednak warto pamiętać, że przeciwko meningokokom możemy się zaszczepić praktycznie w każdym wieku. To oznacza, że jeśli mamy małe dzieci i obawiamy się, że moglibyśmy się od nich zarazić, to warto jak najszybciej umówić się na odpowiednie szczepienie.

Warto zobaczyć jakie jest niebezpieczeństwo związane z chorobami wywołanymi przez meningokoki. Może się wówczas okazać, że nie trzeba będzie nas dłużej przekonywać, aby poddać się takiemu szczepieniu, bo będziemy wiedzieli, ile zyskujemy.