Cenna sztuka użytkowa

Bardzo ciekawą kategoria muzeów są te, w których gromadzi się i eksponuje dobra zaliczane w poczet sztuki użytkowej. Są one warte odwiedzenia, ponieważ często w doskonały sposób dokumentują to, jak wyglądała codzienność naszych przodków.

Wśród typowych eksponatów jakie można tam znaleźć musimy wymienić meble, biżuterie, naczynia czy sztućce. Oczywiście nie wszystkie z nich cechowały się wyjątkowymi walorami estetycznymi i wzorniczymi, jednakże nie brakowało takowych.

Część z nich przepadła na zawsze, inne pozostają w rękach właścicieli prywatnych. Kolejne trafiły do muzeów i dziś cieszą nasze oczy.

Kiedyś przywiązywano bardzo dużą wagę do warstwy estetycznej mebli czy zastaw stołowych. Czasami można odnieść wrażenie, że ich wygląd był istotniejszy niż walory użytkowe, choć bywało również tak, że twórcy doskonale łączyli jedno z drugim.

Świetnym tego przykładem są meble gdańskie – bogato zdobione szafy, kredensy, fotele czy stoły powstawały głównie w zachodniej części dawnej Polski. Trafiały do posiadłości arystokracji, na dwory królewskie oraz do możnych właścicieli.

www.elpueblo.com.pl