Berneński pies pasterski

bernenski_pies_pasterski.jpg

Jak wskazuje nazwa tej rasy, bermeńskie psy pasterskie służyły głównie do pilnowania i zaganiania bydła. Radziły sobie w tej roli bardzo dobrze, m. in. dlatego, że są to psy bardzo inteligentne. Są w stanie przyswoić wiele poleceń i wykonać skomplikowane zadania.

Berneńczyki zresztą uwielbiają aktywność. To dlatego wykorzystuje się je m.in. jak psy ratownicze. Berneński pies pasterski to zwierzę aktywne.

Trzymanie psa w domu przez cały dzień nie jest wskazane. O wiele lepszym pomysłem jest codzienne spacerowanie z pupilem. Im dłuższy spacer, tym lepiej. Jednocześnie warto zauważyć, że berneńczyki nie za bardzo lubią biegać. Spacerowanie to dla nich idealna forma ruchu.

Berneńskie psy pasterskie mogą niestety chorować. Często umierają z powodu nowotworu. Pojawiają się również choroby stawów. Z racji długich, oklapłych uszu mogą pojawić się też problemy z tym narządem. Opiekun berneńczyka powinien dbać o uszy swojego pupila.

Rasa ta dobrze znosi kontakt z dziećmi. Berneńczyki wręcz uwielbiają zabawę z maluchami, nie mając nic przeciwko dziecięcym zaczepkom czy przytulaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *